irazjerjurut verbtransitive05/10/2026
iˈraʒɛrjurɤt
NPST.1S irazjerjurui PST.1S irazjerjuruei PRESPART irazjerjuruivú, irazjerjurivú PSPART irazjerjurủl, irazjerjurúl
to disfigure
| nonfinite forms | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitive | irazjerjurut iˈraʒɛrjurɤt |
|||||||||||
| connegative | irazjerjurûta iˈraʒɛrjurɤta |
|||||||||||
| supine | irazjerjurûtúr iˈraʒɛrjurɤtuːr |
|||||||||||
| participle | present | adjectival | irazjerjuruiș, irazjerjuriș (archaic) iˈraʒɛrjurɤiʃ iˈraʒɛrjuriʃ |
|||||||||
| adverbial | irazjerjuruivú, irazjerjurivú (archaic) iˈraʒɛrjurɤivuː iˈraʒɛrjurivuː |
|||||||||||
| past | adjectival | irazjerjurủș, irazjerjurúș (archaic) iˈraʒɛrjuruːːʃ iˈraʒɛrjuruːʃ |
||||||||||
| adverbial | irazjerjurủl, irazjerjurúl (archaic) iˈraʒɛrjuruːːl iˈraʒɛrjuruːl |
|||||||||||
| finite forms | singular | plural | ||||||||||
| first | second | third | disjunctive | first | second | third | disjunctive | |||||
| informal | formal | inclusive | exclusive | |||||||||
| ú | re | lește | vâs, vara | gjei, gjen, gjeș … | dzun, sted | dzate | sjáște | vír, vara | gjes, gjete, gje … | |||
| simple | imperative | irazjerjurûja iˈraʒɛrjurɤja |
irazjerjuruvúș iˈraʒɛrjuruvuːʃ |
irazjerjuruvuoș iˈraʒɛrjuruvuoʃ |
irazjerjuruvovú iˈraʒɛrjuruvɔvuː |
|||||||
| indicative | non-past | irazjerjurui iˈraʒɛrjurɤi |
irazjerjuruva iˈraʒɛrjuruva |
irazjerjuruș iˈraʒɛrjurɤʃ |
irazjerjurû iˈraʒɛrjurɤ |
irazjerjuruvuos iˈraʒɛrjuruvuos |
irazjerjuruvuote iˈraʒɛrjuruvuotɛ |
irazjerjuruvú iˈraʒɛrjuruvuː |
||||
| past | irazjerjuruei iˈraʒɛrjuru.ei |
irazjerjuruen iˈraʒɛrjuru.ɛn |
irazjerjurueș iˈraʒɛrjuru.ɛʃ |
irazjerjurue iˈraʒɛrjuru.ɛ |
irazjerjurujuos iˈraʒɛrjurujuos |
irazjerjurujuote iˈraʒɛrjurujuotɛ |
irazjerjurujú iˈraʒɛrjurujuː |
|||||
| subjunctive | non-past | irazjerjuruvai iˈraʒɛrjuruvai |
irazjerjuruvá iˈraʒɛrjuruvaː |
irazjerjuruvaș iˈraʒɛrjuruvaʃ |
irazjerjuruva iˈraʒɛrjuruva |
irazjerjuruvavuos iˈraʒɛrjuruvavuos |
irazjerjuruvavuote iˈraʒɛrjuruvavuotɛ |
irazjerjuruvavú iˈraʒɛrjuruvavuː |
||||
| past | irazjerjurujai iˈraʒɛrjurujai |
irazjerjurujain iˈraʒɛrjurujain |
irazjerjurujaiș iˈraʒɛrjurujaiʃ |
irazjerjurujai iˈraʒɛrjurujai |
irazjerjurujavuos iˈraʒɛrjurujavuos |
irazjerjurujavuote iˈraʒɛrjurujavuotɛ |
irazjerjurujavú iˈraʒɛrjurujavuː |
|||||
| optative | non-past | irazjerjuruvúe iˈraʒɛrjuruvuːɛ |
irazjerjuruvova iˈraʒɛrjuruvɔva |
irazjerjuruvúș iˈraʒɛrjuruvuːʃ |
irazjerjuruvú iˈraʒɛrjuruvuː |
irazjerjuruvovuos iˈraʒɛrjuruvɔvuos |
irazjerjuruvovuote iˈraʒɛrjuruvɔvuotɛ |
irazjerjuruvovú iˈraʒɛrjuruvɔvuː |
||||
| past | irazjerjuruevei iˈraʒɛrjuru.ɛvei |
irazjerjurueven iˈraʒɛrjuru.ɛvɛn |
irazjerjurueveș iˈraʒɛrjuru.ɛvɛʃ |
irazjerjurueve iˈraʒɛrjuru.ɛvɛ |
irazjerjuruevuos iˈraʒɛrjuru.ɛvuos |
irazjerjuruevuote iˈraʒɛrjuru.ɛvuotɛ |
irazjerjuruevú iˈraʒɛrjuru.ɛvuː |
|||||
| habitual | indicative | non-past | irazjerjururiè iˈraʒɛrjururi.ɛ |
irazjerjururin iˈraʒɛrjururin |
irazjerjururiș iˈraʒɛrjururiʃ |
irazjerjururi iˈraʒɛrjururi |
irazjerjuruvúris iˈraʒɛrjuruvuːris |
irazjerjuruvúrite iˈraʒɛrjuruvuːritɛ |
irazjerjuruvúri iˈraʒɛrjuruvuːri |
|||
| past | irazjerjurueriè iˈraʒɛrjuru.ɛri.ɛ |
irazjerjuruerin iˈraʒɛrjuru.ɛrin |
irazjerjurueriș iˈraʒɛrjuru.ɛriʃ |
irazjerjurueri iˈraʒɛrjuru.ɛri |
irazjerjurujúris iˈraʒɛrjurujuːris |
irazjerjurujúrite iˈraʒɛrjurujuːritɛ |
irazjerjurujúri iˈraʒɛrjurujuːri |
|||||
| subjunctive | non-past | irazjerjuruvariè iˈraʒɛrjuruvari.ɛ |
irazjerjuruvarin iˈraʒɛrjuruvarin |
irazjerjuruvariș iˈraʒɛrjuruvariʃ |
irazjerjuruvari iˈraʒɛrjuruvari |
irazjerjuruvavúris iˈraʒɛrjuruvavuːris |
irazjerjuruvavúrite iˈraʒɛrjuruvavuːritɛ |
irazjerjuruvavúri iˈraʒɛrjuruvavuːri |
||||
| past | irazjerjurujairiè iˈraʒɛrjurujairi.ɛ |
irazjerjurujairin iˈraʒɛrjurujairin |
irazjerjurujairiș iˈraʒɛrjurujairiʃ |
irazjerjurujairi iˈraʒɛrjurujairi |
irazjerjurujavúris iˈraʒɛrjurujavuːris |
irazjerjurujavúrite iˈraʒɛrjurujavuːritɛ |
irazjerjurujavúri iˈraʒɛrjurujavuːri |
|||||
| optative | non-past | irazjerjuruvúriè iˈraʒɛrjuruvuːri.ɛ |
irazjerjuruvúrin iˈraʒɛrjuruvuːrin |
irazjerjuruvúriș iˈraʒɛrjuruvuːriʃ |
irazjerjuruvúri iˈraʒɛrjuruvuːri |
irazjerjuruvovúris iˈraʒɛrjuruvɔvuːris |
irazjerjuruvovúrite iˈraʒɛrjuruvɔvuːritɛ |
irazjerjuruvovúri iˈraʒɛrjuruvɔvuːri |
||||
| past | irazjerjurueveriè iˈraʒɛrjuru.ɛvɛri.ɛ |
irazjerjurueverin iˈraʒɛrjuru.ɛvɛrin |
irazjerjurueveriș iˈraʒɛrjuru.ɛvɛriʃ |
irazjerjurueveri iˈraʒɛrjuru.ɛvɛri |
irazjerjuruevúris iˈraʒɛrjuru.ɛvuːris |
irazjerjuruevúrite iˈraʒɛrjuru.ɛvuːritɛ |
irazjerjuruevúri iˈraʒɛrjuru.ɛvuːri |
|||||
| nonfinite forms | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitive | irazjerjururuot iˈraʒɛrjururuot |
|||||||||||
| connegative | irazjerjururuota iˈraʒɛrjururuota |
|||||||||||
| supine | irazjerjururuotúr iˈraʒɛrjururuotuːr |
|||||||||||
| participle | present | adjectival | irazjerjurujruviș iˈraʒɛrjurɤiruviʃ |
|||||||||
| adverbial | irazjerjurujruvivú iˈraʒɛrjurɤiruvivuː |
|||||||||||
| past | adjectival | irazjerjurủokș, irazjerjuruokș (archaic) iˈraʒɛrjuruːokʃ iˈraʒɛrjuruokʃ |
||||||||||
| adverbial | irazjerjurủk, irazjerjurúk (archaic) iˈraʒɛrjuruːːk iˈraʒɛrjuruːk |
|||||||||||
| finite forms | singular | plural | ||||||||||
| first | second | third | disjunctive | first | second | third | disjunctive | |||||
| informal | formal | inclusive | exclusive | |||||||||
| ú | re | lește | vâs, vara | gjei, gjen, gjeș … | dzun, sted | dzate | sjáște | vír, vara | gjes, gjete, gje … | |||
| simple | imperative | irazjerjururúa iˈraʒɛrjururuːa |
irazjerjururuvúș iˈraʒɛrjururuvuːʃ |
irazjerjururuvuoș iˈraʒɛrjururuvuoʃ |
irazjerjururuvovú iˈraʒɛrjururuvɔvuː |
|||||||
| indicative | non-past | irazjerjururúe iˈraʒɛrjururuːɛ |
irazjerjururuva iˈraʒɛrjururuva |
irazjerjururúș iˈraʒɛrjururuːʃ |
irazjerjururú iˈraʒɛrjururuː |
irazjerjururuvuos iˈraʒɛrjururuvuos |
irazjerjururuvuote iˈraʒɛrjururuvuotɛ |
irazjerjururuvú iˈraʒɛrjururuvuː |
||||
| past | irazjerjurujruvei iˈraʒɛrjurɤiruvei |
irazjerjurujruven iˈraʒɛrjurɤiruvɛn |
irazjerjurujruveș iˈraʒɛrjurɤiruvɛʃ |
irazjerjurujruve iˈraʒɛrjurɤiruvɛ |
irazjerjurujruvuos iˈraʒɛrjurɤiruvuos |
irazjerjurujruvuote iˈraʒɛrjurɤiruvuotɛ |
irazjerjurujruvú iˈraʒɛrjurɤiruvuː |
|||||
| subjunctive | non-past | irazjerjururuvai iˈraʒɛrjururuvai |
irazjerjururuvá iˈraʒɛrjururuvaː |
irazjerjururuvaș iˈraʒɛrjururuvaʃ |
irazjerjururuva iˈraʒɛrjururuva |
irazjerjururuvavuos iˈraʒɛrjururuvavuos |
irazjerjururuvavuote iˈraʒɛrjururuvavuotɛ |
irazjerjururuvavú iˈraʒɛrjururuvavuː |
||||
| past | irazjerjurujruvai iˈraʒɛrjurɤiruvai |
irazjerjurujruvain iˈraʒɛrjurɤiruvain |
irazjerjurujruvaiș iˈraʒɛrjurɤiruvaiʃ |
irazjerjurujruvai iˈraʒɛrjurɤiruvai |
irazjerjurujruvavuos iˈraʒɛrjurɤiruvavuos |
irazjerjurujruvavuote iˈraʒɛrjurɤiruvavuotɛ |
irazjerjurujruvavú iˈraʒɛrjurɤiruvavuː |
|||||
| optative | non-past | irazjerjururuvúe iˈraʒɛrjururuvuːɛ |
irazjerjururuvova iˈraʒɛrjururuvɔva |
irazjerjururuvúș iˈraʒɛrjururuvuːʃ |
irazjerjururuvú iˈraʒɛrjururuvuː |
irazjerjururuvovuos iˈraʒɛrjururuvɔvuos |
irazjerjururuvovuote iˈraʒɛrjururuvɔvuotɛ |
irazjerjururuvovú iˈraʒɛrjururuvɔvuː |
||||
| past | irazjerjurujruvevei iˈraʒɛrjurɤiruvɛvei |
irazjerjurujruveven iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛn |
irazjerjurujruveveș iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛʃ |
irazjerjurujruveve iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛ |
irazjerjurujruvevuos iˈraʒɛrjurɤiruvɛvuos |
irazjerjurujruvevuote iˈraʒɛrjurɤiruvɛvuotɛ |
irazjerjurujruvevú iˈraʒɛrjurɤiruvɛvuː |
|||||
| habitual | indicative | non-past | irazjerjururúriè iˈraʒɛrjururuːri.ɛ |
irazjerjururúrin iˈraʒɛrjururuːrin |
irazjerjururúriș iˈraʒɛrjururuːriʃ |
irazjerjururúri iˈraʒɛrjururuːri |
irazjerjururuvúris iˈraʒɛrjururuvuːris |
irazjerjururuvúrite iˈraʒɛrjururuvuːritɛ |
irazjerjururuvúri iˈraʒɛrjururuvuːri |
|||
| past | irazjerjurujruveriè iˈraʒɛrjurɤiruvɛri.ɛ |
irazjerjurujruverin iˈraʒɛrjurɤiruvɛrin |
irazjerjurujruveriș iˈraʒɛrjurɤiruvɛriʃ |
irazjerjurujruveri iˈraʒɛrjurɤiruvɛri |
irazjerjurujruvúris iˈraʒɛrjurɤiruvuːris |
irazjerjurujruvúrite iˈraʒɛrjurɤiruvuːritɛ |
irazjerjurujruvúri iˈraʒɛrjurɤiruvuːri |
|||||
| subjunctive | non-past | irazjerjururuvariè iˈraʒɛrjururuvari.ɛ |
irazjerjururuvarin iˈraʒɛrjururuvarin |
irazjerjururuvariș iˈraʒɛrjururuvariʃ |
irazjerjururuvari iˈraʒɛrjururuvari |
irazjerjururuvavúris iˈraʒɛrjururuvavuːris |
irazjerjururuvavúrite iˈraʒɛrjururuvavuːritɛ |
irazjerjururuvavúri iˈraʒɛrjururuvavuːri |
||||
| past | irazjerjurujruvairiè iˈraʒɛrjurɤiruvairi.ɛ |
irazjerjurujruvairin iˈraʒɛrjurɤiruvairin |
irazjerjurujruvairiș iˈraʒɛrjurɤiruvairiʃ |
irazjerjurujruvairi iˈraʒɛrjurɤiruvairi |
irazjerjurujruvavúris iˈraʒɛrjurɤiruvavuːris |
irazjerjurujruvavúrite iˈraʒɛrjurɤiruvavuːritɛ |
irazjerjurujruvavúri iˈraʒɛrjurɤiruvavuːri |
|||||
| optative | non-past | irazjerjururuvúriè iˈraʒɛrjururuvuːri.ɛ |
irazjerjururuvúrin iˈraʒɛrjururuvuːrin |
irazjerjururuvúriș iˈraʒɛrjururuvuːriʃ |
irazjerjururuvúri iˈraʒɛrjururuvuːri |
irazjerjururuvovúris iˈraʒɛrjururuvɔvuːris |
irazjerjururuvovúrite iˈraʒɛrjururuvɔvuːritɛ |
irazjerjururuvovúri iˈraʒɛrjururuvɔvuːri |
||||
| past | irazjerjurujruveveriè iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛri.ɛ |
irazjerjurujruveverin iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛrin |
irazjerjurujruveveriș iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛriʃ |
irazjerjurujruveveri iˈraʒɛrjurɤiruvɛvɛri |
irazjerjurujruvevúris iˈraʒɛrjurɤiruvɛvuːris |
irazjerjurujruvevúrite iˈraʒɛrjurɤiruvɛvuːritɛ |
irazjerjurujruvevúri iˈraʒɛrjurɤiruvɛvuːri |
|||||