| nonfinite forms |
| infinitive |
ynvieruot inˈvieruot |
| connegative |
ynvieruota inˈvieruota |
| supine |
ynvieruotúr inˈvieruotuːr |
| participle |
present |
adjectival |
ynvietruviș△ inˈvietruviʃ |
| adverbial |
ynvietruvivú△ inˈvietruvivuː |
| past |
adjectival |
ynvívuokș inˈviːvuokʃ |
| adverbial |
ynvívúk inˈviːvuːk |
| finite forms |
singular |
plural |
| first |
second |
third |
disjunctive |
first |
second |
third |
disjunctive |
| informal |
formal |
inclusive |
exclusive |
| ú |
re |
lește |
vâs, vara |
gjei, gjen, gjeș … |
dzun, sted |
dzate |
sjáște |
vír, vara |
gjes, gjete, gje … |
| simple |
imperative |
|
ynvierúa inˈvieruːa |
ynvieruvúș inˈvieruvuːʃ |
|
ynvieruvuoș inˈvieruvuoʃ |
|
ynvieruvovú inˈvieruvɔvuː |
|
| indicative |
non-past |
ynvierúe inˈvieruːɛ |
ynvieruva inˈvieruva |
ynvierúș inˈvieruːʃ |
ynvierú inˈvieruː |
ynvieruvuos inˈvieruvuos |
ynvieruvuote inˈvieruvuotɛ |
ynvieruvú inˈvieruvuː |
| past |
ynvieștruvei inˈvieʃtruvei |
ynvieștruven inˈvieʃtruvɛn |
ynvieștruveș inˈvieʃtruvɛʃ |
ynvieștruve inˈvieʃtruvɛ |
ynvieștruvuos inˈvieʃtruvuos |
ynvieștruvuote inˈvieʃtruvuotɛ |
ynvieștruvú inˈvieʃtruvuː |
| subjunctive |
non-past |
ynvieruvai inˈvieruvai |
ynvieruvá inˈvieruvaː |
ynvieruvaș inˈvieruvaʃ |
ynvieruva inˈvieruva |
ynvieruvavuos inˈvieruvavuos |
ynvieruvavuote inˈvieruvavuotɛ |
ynvieruvavú inˈvieruvavuː |
| past |
ynvieștruvai inˈvieʃtruvai |
ynvieștruvain inˈvieʃtruvain |
ynvieștruvaiș inˈvieʃtruvaiʃ |
ynvieștruvai inˈvieʃtruvai |
ynvieștruvavuos inˈvieʃtruvavuos |
ynvieștruvavuote inˈvieʃtruvavuotɛ |
ynvieștruvavú inˈvieʃtruvavuː |
| optative |
non-past |
ynvieruvúe inˈvieruvuːɛ |
ynvieruvova inˈvieruvɔva |
ynvieruvúș inˈvieruvuːʃ |
ynvieruvú inˈvieruvuː |
ynvieruvovuos inˈvieruvɔvuos |
ynvieruvovuote inˈvieruvɔvuotɛ |
ynvieruvovú inˈvieruvɔvuː |
| past |
ynvieștruvevei inˈvieʃtruvɛvei |
ynvieștruveven inˈvieʃtruvɛvɛn |
ynvieștruveveș inˈvieʃtruvɛvɛʃ |
ynvieștruveve inˈvieʃtruvɛvɛ |
ynvieștruvevuos inˈvieʃtruvɛvuos |
ynvieștruvevuote inˈvieʃtruvɛvuotɛ |
ynvieștruvevú inˈvieʃtruvɛvuː |
| habitual |
indicative |
non-past |
ynvierúriè inˈvieruːri.ɛ |
ynvierúrin inˈvieruːrin |
ynvierúriș inˈvieruːriʃ |
ynvierúri inˈvieruːri |
ynvieruvúris inˈvieruvuːris |
ynvieruvúrite inˈvieruvuːritɛ |
ynvieruvúri inˈvieruvuːri |
| past |
ynvieștruveriè inˈvieʃtruvɛri.ɛ |
ynvieștruverin inˈvieʃtruvɛrin |
ynvieștruveriș inˈvieʃtruvɛriʃ |
ynvieștruveri inˈvieʃtruvɛri |
ynvieștruvúris inˈvieʃtruvuːris |
ynvieștruvúrite inˈvieʃtruvuːritɛ |
ynvieștruvúri inˈvieʃtruvuːri |
| subjunctive |
non-past |
ynvieruvariè inˈvieruvari.ɛ |
ynvieruvarin inˈvieruvarin |
ynvieruvariș inˈvieruvariʃ |
ynvieruvari inˈvieruvari |
ynvieruvavúris inˈvieruvavuːris |
ynvieruvavúrite inˈvieruvavuːritɛ |
ynvieruvavúri inˈvieruvavuːri |
| past |
ynvieștruvairiè inˈvieʃtruvairi.ɛ |
ynvieștruvairin inˈvieʃtruvairin |
ynvieștruvairiș inˈvieʃtruvairiʃ |
ynvieștruvairi inˈvieʃtruvairi |
ynvieștruvavúris inˈvieʃtruvavuːris |
ynvieștruvavúrite inˈvieʃtruvavuːritɛ |
ynvieștruvavúri inˈvieʃtruvavuːri |
| optative |
non-past |
ynvieruvúriè inˈvieruvuːri.ɛ |
ynvieruvúrin inˈvieruvuːrin |
ynvieruvúriș inˈvieruvuːriʃ |
ynvieruvúri inˈvieruvuːri |
ynvieruvovúris inˈvieruvɔvuːris |
ynvieruvovúrite inˈvieruvɔvuːritɛ |
ynvieruvovúri inˈvieruvɔvuːri |
| past |
ynvieștruveveriè inˈvieʃtruvɛvɛri.ɛ |
ynvieștruveverin inˈvieʃtruvɛvɛrin |
ynvieștruveveriș inˈvieʃtruvɛvɛriʃ |
ynvieștruveveri inˈvieʃtruvɛvɛri |
ynvieștruvevúris inˈvieʃtruvɛvuːris |
ynvieștruvevúrite inˈvieʃtruvɛvuːritɛ |
ynvieștruvevúri inˈvieʃtruvɛvuːri |