hevuoft verbtransitive17/09/2026
hɛˈvuoft
NPST.1S hevuofe PST.1S hevuovei PRESPART hevuovivú PSPART hevuovúl
| nonfinite forms | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitive | hevuoft hɛˈvuoft |
|||||||||||
| connegative | hevuofta hɛˈvuofta |
|||||||||||
| supine | hevuoftúr hɛˈvuoftuːr |
|||||||||||
| participle | present | adjectival | hevuoviș hɛˈvuoviʃ |
|||||||||
| adverbial | hevuovivú hɛˈvuovivuː |
|||||||||||
| past | adjectival | hevuovúș hɛˈvuovuːʃ |
||||||||||
| adverbial | hevuovúl hɛˈvuovuːl |
|||||||||||
| finite forms | singular | plural | ||||||||||
| first | second | third | disjunctive | first | second | third | disjunctive | |||||
| informal | formal | inclusive | exclusive | |||||||||
| ú | re | lește | vâs, vara | gjei, gjen, gjeș … | dzun, sted | dzate | sjáște | vír, vara | gjes, gjete, gje … | |||
| simple | imperative | hevuofa hɛˈvuofa |
hevuofúș hɛˈvuofuːʃ |
hevuofuoș hɛˈvuofuoʃ |
hevuofovú hɛˈvuofɔvuː |
|||||||
| indicative | non-past | hevuofe hɛˈvuofɛ |
hevuofș hɛˈvuofʃ |
hevuof ˈhɛvuof |
hevuofuos hɛˈvuofuos |
hevuofuote hɛˈvuofuotɛ |
hevuofú hɛˈvuofuː |
|||||
| past | hevuovei hɛˈvuovei |
hevuoven hɛˈvuovɛn |
hevuoveș hɛˈvuovɛʃ |
hevuove hɛˈvuovɛ |
hevuovuos hɛˈvuovuos |
hevuovuote hɛˈvuovuotɛ |
hevuovú hɛˈvuovuː |
|||||
| subjunctive | non-past | hevuofai hɛˈvuofai |
hevuofá hɛˈvuofaː |
hevuofaș hɛˈvuofaʃ |
hevuofa hɛˈvuofa |
hevuofavuos hɛˈvuofavuos |
hevuofavuote hɛˈvuofavuotɛ |
hevuofavú hɛˈvuofavuː |
||||
| past | hevuovai hɛˈvuovai |
hevuovain hɛˈvuovain |
hevuovaiș hɛˈvuovaiʃ |
hevuovai hɛˈvuovai |
hevuovavuos hɛˈvuovavuos |
hevuovavuote hɛˈvuovavuotɛ |
hevuovavú hɛˈvuovavuː |
|||||
| optative | non-past | hevuofúe hɛˈvuofuːɛ |
hevuofova hɛˈvuofɔva |
hevuofúș hɛˈvuofuːʃ |
hevuofú hɛˈvuofuː |
hevuofovuos hɛˈvuofɔvuos |
hevuofovuote hɛˈvuofɔvuotɛ |
hevuofovú hɛˈvuofɔvuː |
||||
| past | hevuovevei hɛˈvuovɛvei |
hevuoveven hɛˈvuovɛvɛn |
hevuoveveș hɛˈvuovɛvɛʃ |
hevuoveve hɛˈvuovɛvɛ |
hevuovevuos hɛˈvuovɛvuos |
hevuovevuote hɛˈvuovɛvuotɛ |
hevuovevú hɛˈvuovɛvuː |
|||||
| habitual | indicative | non-past | hevuofriè hɛˈvuofri.ɛ |
hevuofrin hɛˈvuofrin |
hevuofriș hɛˈvuofriʃ |
hevuofri hɛˈvuofri |
hevuofúris hɛˈvuofuːris |
hevuofúrite hɛˈvuofuːritɛ |
hevuofúri hɛˈvuofuːri |
|||
| past | hevuoveriè hɛˈvuovɛri.ɛ |
hevuoverin hɛˈvuovɛrin |
hevuoveriș hɛˈvuovɛriʃ |
hevuoveri hɛˈvuovɛri |
hevuovúris hɛˈvuovuːris |
hevuovúrite hɛˈvuovuːritɛ |
hevuovúri hɛˈvuovuːri |
|||||
| subjunctive | non-past | hevuofariè hɛˈvuofari.ɛ |
hevuofarin hɛˈvuofarin |
hevuofariș hɛˈvuofariʃ |
hevuofari hɛˈvuofari |
hevuofavúris hɛˈvuofavuːris |
hevuofavúrite hɛˈvuofavuːritɛ |
hevuofavúri hɛˈvuofavuːri |
||||
| past | hevuovairiè hɛˈvuovairi.ɛ |
hevuovairin hɛˈvuovairin |
hevuovairiș hɛˈvuovairiʃ |
hevuovairi hɛˈvuovairi |
hevuovavúris hɛˈvuovavuːris |
hevuovavúrite hɛˈvuovavuːritɛ |
hevuovavúri hɛˈvuovavuːri |
|||||
| optative | non-past | hevuofúriè hɛˈvuofuːri.ɛ |
hevuofúrin hɛˈvuofuːrin |
hevuofúriș hɛˈvuofuːriʃ |
hevuofúri hɛˈvuofuːri |
hevuofovúris hɛˈvuofɔvuːris |
hevuofovúrite hɛˈvuofɔvuːritɛ |
hevuofovúri hɛˈvuofɔvuːri |
||||
| past | hevuoveveriè hɛˈvuovɛvɛri.ɛ |
hevuoveverin hɛˈvuovɛvɛrin |
hevuoveveriș hɛˈvuovɛvɛriʃ |
hevuoveveri hɛˈvuovɛvɛri |
hevuovevúris hɛˈvuovɛvuːris |
hevuovevúrite hɛˈvuovɛvuːritɛ |
hevuovevúri hɛˈvuovɛvuːri |
|||||
| nonfinite forms | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitive | hevuovruot hɛˈvuovruot |
|||||||||||
| connegative | hevuovruota hɛˈvuovruota |
|||||||||||
| supine | hevuovruotúr hɛˈvuovruotuːr |
|||||||||||
| participle | present | adjectival | hevuovruviș hɛˈvuovruviʃ |
|||||||||
| adverbial | hevuovruvivú hɛˈvuovruvivuː |
|||||||||||
| past | adjectival | hevuovuokș hɛˈvuovuokʃ |
||||||||||
| adverbial | hevuovúk hɛˈvuovuːk |
|||||||||||
| finite forms | singular | plural | ||||||||||
| first | second | third | disjunctive | first | second | third | disjunctive | |||||
| informal | formal | inclusive | exclusive | |||||||||
| ú | re | lește | vâs, vara | gjei, gjen, gjeș … | dzun, sted | dzate | sjáște | vír, vara | gjes, gjete, gje … | |||
| simple | imperative | hevuofrúa hɛˈvuofruːa |
hevuofruvúș hɛˈvuofruvuːʃ |
hevuofruvuoș hɛˈvuofruvuoʃ |
hevuofruvovú hɛˈvuofruvɔvuː |
|||||||
| indicative | non-past | hevuofrúe hɛˈvuofruːɛ |
hevuofruva hɛˈvuofruva |
hevuofrúș hɛˈvuofruːʃ |
hevuofrú hɛˈvuofruː |
hevuofruvuos hɛˈvuofruvuos |
hevuofruvuote hɛˈvuofruvuotɛ |
hevuofruvú hɛˈvuofruvuː |
||||
| past | hevuovruvei hɛˈvuovruvei |
hevuovruven hɛˈvuovruvɛn |
hevuovruveș hɛˈvuovruvɛʃ |
hevuovruve hɛˈvuovruvɛ |
hevuovruvuos hɛˈvuovruvuos |
hevuovruvuote hɛˈvuovruvuotɛ |
hevuovruvú hɛˈvuovruvuː |
|||||
| subjunctive | non-past | hevuofruvai hɛˈvuofruvai |
hevuofruvá hɛˈvuofruvaː |
hevuofruvaș hɛˈvuofruvaʃ |
hevuofruva hɛˈvuofruva |
hevuofruvavuos hɛˈvuofruvavuos |
hevuofruvavuote hɛˈvuofruvavuotɛ |
hevuofruvavú hɛˈvuofruvavuː |
||||
| past | hevuovruvai hɛˈvuovruvai |
hevuovruvain hɛˈvuovruvain |
hevuovruvaiș hɛˈvuovruvaiʃ |
hevuovruvai hɛˈvuovruvai |
hevuovruvavuos hɛˈvuovruvavuos |
hevuovruvavuote hɛˈvuovruvavuotɛ |
hevuovruvavú hɛˈvuovruvavuː |
|||||
| optative | non-past | hevuofruvúe hɛˈvuofruvuːɛ |
hevuofruvova hɛˈvuofruvɔva |
hevuofruvúș hɛˈvuofruvuːʃ |
hevuofruvú hɛˈvuofruvuː |
hevuofruvovuos hɛˈvuofruvɔvuos |
hevuofruvovuote hɛˈvuofruvɔvuotɛ |
hevuofruvovú hɛˈvuofruvɔvuː |
||||
| past | hevuovruvevei hɛˈvuovruvɛvei |
hevuovruveven hɛˈvuovruvɛvɛn |
hevuovruveveș hɛˈvuovruvɛvɛʃ |
hevuovruveve hɛˈvuovruvɛvɛ |
hevuovruvevuos hɛˈvuovruvɛvuos |
hevuovruvevuote hɛˈvuovruvɛvuotɛ |
hevuovruvevú hɛˈvuovruvɛvuː |
|||||
| habitual | indicative | non-past | hevuofrúriè hɛˈvuofruːri.ɛ |
hevuofrúrin hɛˈvuofruːrin |
hevuofrúriș hɛˈvuofruːriʃ |
hevuofrúri hɛˈvuofruːri |
hevuofruvúris hɛˈvuofruvuːris |
hevuofruvúrite hɛˈvuofruvuːritɛ |
hevuofruvúri hɛˈvuofruvuːri |
|||
| past | hevuovruveriè hɛˈvuovruvɛri.ɛ |
hevuovruverin hɛˈvuovruvɛrin |
hevuovruveriș hɛˈvuovruvɛriʃ |
hevuovruveri hɛˈvuovruvɛri |
hevuovruvúris hɛˈvuovruvuːris |
hevuovruvúrite hɛˈvuovruvuːritɛ |
hevuovruvúri hɛˈvuovruvuːri |
|||||
| subjunctive | non-past | hevuofruvariè hɛˈvuofruvari.ɛ |
hevuofruvarin hɛˈvuofruvarin |
hevuofruvariș hɛˈvuofruvariʃ |
hevuofruvari hɛˈvuofruvari |
hevuofruvavúris hɛˈvuofruvavuːris |
hevuofruvavúrite hɛˈvuofruvavuːritɛ |
hevuofruvavúri hɛˈvuofruvavuːri |
||||
| past | hevuovruvairiè hɛˈvuovruvairi.ɛ |
hevuovruvairin hɛˈvuovruvairin |
hevuovruvairiș hɛˈvuovruvairiʃ |
hevuovruvairi hɛˈvuovruvairi |
hevuovruvavúris hɛˈvuovruvavuːris |
hevuovruvavúrite hɛˈvuovruvavuːritɛ |
hevuovruvavúri hɛˈvuovruvavuːri |
|||||
| optative | non-past | hevuofruvúriè hɛˈvuofruvuːri.ɛ |
hevuofruvúrin hɛˈvuofruvuːrin |
hevuofruvúriș hɛˈvuofruvuːriʃ |
hevuofruvúri hɛˈvuofruvuːri |
hevuofruvovúris hɛˈvuofruvɔvuːris |
hevuofruvovúrite hɛˈvuofruvɔvuːritɛ |
hevuofruvovúri hɛˈvuofruvɔvuːri |
||||
| past | hevuovruveveriè hɛˈvuovruvɛvɛri.ɛ |
hevuovruveverin hɛˈvuovruvɛvɛrin |
hevuovruveveriș hɛˈvuovruvɛvɛriʃ |
hevuovruveveri hɛˈvuovruvɛvɛri |
hevuovruvevúris hɛˈvuovruvɛvuːris |
hevuovruvevúrite hɛˈvuovruvɛvuːritɛ |
hevuovruvevúri hɛˈvuovruvɛvuːri |
|||||