irávjebt verbtransitive05/10/2026
iˈraːvjɛpt
NPST.1S irávjepe PST.1S irávíbei PRESPART irávjøbivú PSPART irávíbúl
to expropriate
| nonfinite forms | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitive | irávjebt iˈraːvjɛpt |
|||||||||||
| connegative | irávjebta iˈraːvjɛpta |
|||||||||||
| supine | irávjebtúr iˈraːvjɛptuːr |
|||||||||||
| participle | present | adjectival | irávjøbiș iˈraːvjœbiʃ |
|||||||||
| adverbial | irávjøbivú iˈraːvjœbivuː |
|||||||||||
| past | adjectival | irávíbúș iˈraːviːbuːʃ |
||||||||||
| adverbial | irávíbúl iˈraːviːbuːl |
|||||||||||
| finite forms | singular | plural | ||||||||||
| first | second | third | disjunctive | first | second | third | disjunctive | |||||
| informal | formal | inclusive | exclusive | |||||||||
| ú | re | lește | vâs, vara | gjei, gjen, gjeș … | dzun, sted | dzate | sjáște | vír, vara | gjes, gjete, gje … | |||
| simple | imperative | irávjepa iˈraːvjɛpa |
irávípúș iˈraːviːpuːʃ |
irávípuoș iˈraːviːpuoʃ |
irávípovú iˈraːviːpɔvuː |
|||||||
| indicative | non-past | irávjepe iˈraːvjɛpɛ |
irávípa iˈraːviːpa |
irávjepș iˈraːvjɛpʃ |
irávíp iˈraːviːp |
irávípuos iˈraːviːpuos |
irávípuote iˈraːviːpuotɛ |
irávípú iˈraːviːpuː |
||||
| past | irávíbei iˈraːviːbei |
irávíben iˈraːviːbɛn |
irávíbeș iˈraːviːbɛʃ |
irávíbe iˈraːviːbɛ |
irávíbuos iˈraːviːbuos |
irávíbuote iˈraːviːbuotɛ |
irávíbú iˈraːviːbuː |
|||||
| subjunctive | non-past | irávípai iˈraːviːpai |
irávípá iˈraːviːpaː |
irávípaș iˈraːviːpaʃ |
irávípa iˈraːviːpa |
irávípavuos iˈraːviːpavuos |
irávípavuote iˈraːviːpavuotɛ |
irávípavú iˈraːviːpavuː |
||||
| past | irávíbai iˈraːviːbai |
irávíbain iˈraːviːbain |
irávíbaiș iˈraːviːbaiʃ |
irávíbai iˈraːviːbai |
irávíbavuos iˈraːviːbavuos |
irávíbavuote iˈraːviːbavuotɛ |
irávíbavú iˈraːviːbavuː |
|||||
| optative | non-past | irávípúe iˈraːviːpuːɛ |
irávípova iˈraːviːpɔva |
irávípúș iˈraːviːpuːʃ |
irávípú iˈraːviːpuː |
irávípovuos iˈraːviːpɔvuos |
irávípovuote iˈraːviːpɔvuotɛ |
irávípovú iˈraːviːpɔvuː |
||||
| past | irávíbevei iˈraːviːbɛvei |
irávíbeven iˈraːviːbɛvɛn |
irávíbeveș iˈraːviːbɛvɛʃ |
irávíbeve iˈraːviːbɛvɛ |
irávíbevuos iˈraːviːbɛvuos |
irávíbevuote iˈraːviːbɛvuotɛ |
irávíbevú iˈraːviːbɛvuː |
|||||
| habitual | indicative | non-past | irávjepriè iˈraːvjɛpri.ɛ |
irávjeprin iˈraːvjɛprin |
irávjepriș iˈraːvjɛpriʃ |
irávjepri iˈraːvjɛpri |
irávípúris iˈraːviːpuːris |
irávípúrite iˈraːviːpuːritɛ |
irávípúri iˈraːviːpuːri |
|||
| past | irávíberiè iˈraːviːbɛri.ɛ |
irávíberin iˈraːviːbɛrin |
irávíberiș iˈraːviːbɛriʃ |
irávíberi iˈraːviːbɛri |
irávíbúris iˈraːviːbuːris |
irávíbúrite iˈraːviːbuːritɛ |
irávíbúri iˈraːviːbuːri |
|||||
| subjunctive | non-past | irávípariè iˈraːviːpari.ɛ |
irávíparin iˈraːviːparin |
irávípariș iˈraːviːpariʃ |
irávípari iˈraːviːpari |
irávípavúris iˈraːviːpavuːris |
irávípavúrite iˈraːviːpavuːritɛ |
irávípavúri iˈraːviːpavuːri |
||||
| past | irávíbairiè iˈraːviːbairi.ɛ |
irávíbairin iˈraːviːbairin |
irávíbairiș iˈraːviːbairiʃ |
irávíbairi iˈraːviːbairi |
irávíbavúris iˈraːviːbavuːris |
irávíbavúrite iˈraːviːbavuːritɛ |
irávíbavúri iˈraːviːbavuːri |
|||||
| optative | non-past | irávípúriè iˈraːviːpuːri.ɛ |
irávípúrin iˈraːviːpuːrin |
irávípúriș iˈraːviːpuːriʃ |
irávípúri iˈraːviːpuːri |
irávípovúris iˈraːviːpɔvuːris |
irávípovúrite iˈraːviːpɔvuːritɛ |
irávípovúri iˈraːviːpɔvuːri |
||||
| past | irávíbeveriè iˈraːviːbɛvɛri.ɛ |
irávíbeverin iˈraːviːbɛvɛrin |
irávíbeveriș iˈraːviːbɛvɛriʃ |
irávíbeveri iˈraːviːbɛvɛri |
irávíbevúris iˈraːviːbɛvuːris |
irávíbevúrite iˈraːviːbɛvuːritɛ |
irávíbevúri iˈraːviːbɛvuːri |
|||||
| nonfinite forms | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| infinitive | irávjebruot iˈraːvjɛbruot |
|||||||||||
| connegative | irávjebruota iˈraːvjɛbruota |
|||||||||||
| supine | irávjebruotúr iˈraːvjɛbruotuːr |
|||||||||||
| participle | present | adjectival | irávjøbruviș iˈraːvjœbruviʃ |
|||||||||
| adverbial | irávjøbruvivú iˈraːvjœbruvivuː |
|||||||||||
| past | adjectival | irávíbuokș iˈraːviːbuokʃ |
||||||||||
| adverbial | irávíbúk iˈraːviːbuːk |
|||||||||||
| finite forms | singular | plural | ||||||||||
| first | second | third | disjunctive | first | second | third | disjunctive | |||||
| informal | formal | inclusive | exclusive | |||||||||
| ú | re | lește | vâs, vara | gjei, gjen, gjeș … | dzun, sted | dzate | sjáște | vír, vara | gjes, gjete, gje … | |||
| simple | imperative | irávjeprúa iˈraːvjɛpruːa |
irávjepruvúș iˈraːvjɛpruvuːʃ |
irávjepruvuoș iˈraːvjɛpruvuoʃ |
irávjepruvovú iˈraːvjɛpruvɔvuː |
|||||||
| indicative | non-past | irávjeprúe iˈraːvjɛpruːɛ |
irávjepruva iˈraːvjɛpruva |
irávjeprúș iˈraːvjɛpruːʃ |
irávjeprú iˈraːvjɛpruː |
irávjepruvuos iˈraːvjɛpruvuos |
irávjepruvuote iˈraːvjɛpruvuotɛ |
irávjepruvú iˈraːvjɛpruvuː |
||||
| past | irávjebruvei iˈraːvjɛbruvei |
irávjebruven iˈraːvjɛbruvɛn |
irávjebruveș iˈraːvjɛbruvɛʃ |
irávjebruve iˈraːvjɛbruvɛ |
irávjebruvuos iˈraːvjɛbruvuos |
irávjebruvuote iˈraːvjɛbruvuotɛ |
irávjebruvú iˈraːvjɛbruvuː |
|||||
| subjunctive | non-past | irávjepruvai iˈraːvjɛpruvai |
irávjepruvá iˈraːvjɛpruvaː |
irávjepruvaș iˈraːvjɛpruvaʃ |
irávjepruva iˈraːvjɛpruva |
irávjepruvavuos iˈraːvjɛpruvavuos |
irávjepruvavuote iˈraːvjɛpruvavuotɛ |
irávjepruvavú iˈraːvjɛpruvavuː |
||||
| past | irávjebruvai iˈraːvjɛbruvai |
irávjebruvain iˈraːvjɛbruvain |
irávjebruvaiș iˈraːvjɛbruvaiʃ |
irávjebruvai iˈraːvjɛbruvai |
irávjebruvavuos iˈraːvjɛbruvavuos |
irávjebruvavuote iˈraːvjɛbruvavuotɛ |
irávjebruvavú iˈraːvjɛbruvavuː |
|||||
| optative | non-past | irávjepruvúe iˈraːvjɛpruvuːɛ |
irávjepruvova iˈraːvjɛpruvɔva |
irávjepruvúș iˈraːvjɛpruvuːʃ |
irávjepruvú iˈraːvjɛpruvuː |
irávjepruvovuos iˈraːvjɛpruvɔvuos |
irávjepruvovuote iˈraːvjɛpruvɔvuotɛ |
irávjepruvovú iˈraːvjɛpruvɔvuː |
||||
| past | irávjebruvevei iˈraːvjɛbruvɛvei |
irávjebruveven iˈraːvjɛbruvɛvɛn |
irávjebruveveș iˈraːvjɛbruvɛvɛʃ |
irávjebruveve iˈraːvjɛbruvɛvɛ |
irávjebruvevuos iˈraːvjɛbruvɛvuos |
irávjebruvevuote iˈraːvjɛbruvɛvuotɛ |
irávjebruvevú iˈraːvjɛbruvɛvuː |
|||||
| habitual | indicative | non-past | irávjeprúriè iˈraːvjɛpruːri.ɛ |
irávjeprúrin iˈraːvjɛpruːrin |
irávjeprúriș iˈraːvjɛpruːriʃ |
irávjeprúri iˈraːvjɛpruːri |
irávjepruvúris iˈraːvjɛpruvuːris |
irávjepruvúrite iˈraːvjɛpruvuːritɛ |
irávjepruvúri iˈraːvjɛpruvuːri |
|||
| past | irávjebruveriè iˈraːvjɛbruvɛri.ɛ |
irávjebruverin iˈraːvjɛbruvɛrin |
irávjebruveriș iˈraːvjɛbruvɛriʃ |
irávjebruveri iˈraːvjɛbruvɛri |
irávjebruvúris iˈraːvjɛbruvuːris |
irávjebruvúrite iˈraːvjɛbruvuːritɛ |
irávjebruvúri iˈraːvjɛbruvuːri |
|||||
| subjunctive | non-past | irávjepruvariè iˈraːvjɛpruvari.ɛ |
irávjepruvarin iˈraːvjɛpruvarin |
irávjepruvariș iˈraːvjɛpruvariʃ |
irávjepruvari iˈraːvjɛpruvari |
irávjepruvavúris iˈraːvjɛpruvavuːris |
irávjepruvavúrite iˈraːvjɛpruvavuːritɛ |
irávjepruvavúri iˈraːvjɛpruvavuːri |
||||
| past | irávjebruvairiè iˈraːvjɛbruvairi.ɛ |
irávjebruvairin iˈraːvjɛbruvairin |
irávjebruvairiș iˈraːvjɛbruvairiʃ |
irávjebruvairi iˈraːvjɛbruvairi |
irávjebruvavúris iˈraːvjɛbruvavuːris |
irávjebruvavúrite iˈraːvjɛbruvavuːritɛ |
irávjebruvavúri iˈraːvjɛbruvavuːri |
|||||
| optative | non-past | irávjepruvúriè iˈraːvjɛpruvuːri.ɛ |
irávjepruvúrin iˈraːvjɛpruvuːrin |
irávjepruvúriș iˈraːvjɛpruvuːriʃ |
irávjepruvúri iˈraːvjɛpruvuːri |
irávjepruvovúris iˈraːvjɛpruvɔvuːris |
irávjepruvovúrite iˈraːvjɛpruvɔvuːritɛ |
irávjepruvovúri iˈraːvjɛpruvɔvuːri |
||||
| past | irávjebruveveriè iˈraːvjɛbruvɛvɛri.ɛ |
irávjebruveverin iˈraːvjɛbruvɛvɛrin |
irávjebruveveriș iˈraːvjɛbruvɛvɛriʃ |
irávjebruveveri iˈraːvjɛbruvɛvɛri |
irávjebruvevúris iˈraːvjɛbruvɛvuːris |
irávjebruvevúrite iˈraːvjɛbruvɛvuːritɛ |
irávjebruvevúri iˈraːvjɛbruvɛvuːri |
|||||