| nonfinite forms |
| infinitive |
hevuovruot hɛˈvuovruot |
| connegative |
hevuovruota hɛˈvuovruota |
| supine |
hevuovruotúr hɛˈvuovruotuːr |
| participle |
present |
adjectival |
hevuovruviș hɛˈvuovruviʃ |
| adverbial |
hevuovruvivú hɛˈvuovruvivuː |
| past |
adjectival |
hevuovuokș hɛˈvuovuokʃ |
| adverbial |
hevuovúk hɛˈvuovuːk |
| finite forms |
singular |
plural |
| first |
second |
third |
disjunctive |
first |
second |
third |
disjunctive |
| informal |
formal |
inclusive |
exclusive |
| ú |
re |
lește |
vâs, vara |
gjei, gjen, gjeș … |
dzun, sted |
dzate |
sjáște |
vír, vara |
gjes, gjete, gje … |
| simple |
imperative |
|
hevuofrúa hɛˈvuofruːa |
hevuofruvúș hɛˈvuofruvuːʃ |
|
hevuofruvuoș hɛˈvuofruvuoʃ |
|
hevuofruvovú hɛˈvuofruvɔvuː |
|
| indicative |
non-past |
hevuofrúe hɛˈvuofruːɛ |
hevuofruva hɛˈvuofruva |
hevuofrúș hɛˈvuofruːʃ |
hevuofrú hɛˈvuofruː |
hevuofruvuos hɛˈvuofruvuos |
hevuofruvuote hɛˈvuofruvuotɛ |
hevuofruvú hɛˈvuofruvuː |
| past |
hevuovruvei hɛˈvuovruvei |
hevuovruven hɛˈvuovruvɛn |
hevuovruveș hɛˈvuovruvɛʃ |
hevuovruve hɛˈvuovruvɛ |
hevuovruvuos hɛˈvuovruvuos |
hevuovruvuote hɛˈvuovruvuotɛ |
hevuovruvú hɛˈvuovruvuː |
| subjunctive |
non-past |
hevuofruvai hɛˈvuofruvai |
hevuofruvá hɛˈvuofruvaː |
hevuofruvaș hɛˈvuofruvaʃ |
hevuofruva hɛˈvuofruva |
hevuofruvavuos hɛˈvuofruvavuos |
hevuofruvavuote hɛˈvuofruvavuotɛ |
hevuofruvavú hɛˈvuofruvavuː |
| past |
hevuovruvai hɛˈvuovruvai |
hevuovruvain hɛˈvuovruvain |
hevuovruvaiș hɛˈvuovruvaiʃ |
hevuovruvai hɛˈvuovruvai |
hevuovruvavuos hɛˈvuovruvavuos |
hevuovruvavuote hɛˈvuovruvavuotɛ |
hevuovruvavú hɛˈvuovruvavuː |
| optative |
non-past |
hevuofruvúe hɛˈvuofruvuːɛ |
hevuofruvova hɛˈvuofruvɔva |
hevuofruvúș hɛˈvuofruvuːʃ |
hevuofruvú hɛˈvuofruvuː |
hevuofruvovuos hɛˈvuofruvɔvuos |
hevuofruvovuote hɛˈvuofruvɔvuotɛ |
hevuofruvovú hɛˈvuofruvɔvuː |
| past |
hevuovruvevei hɛˈvuovruvɛvei |
hevuovruveven hɛˈvuovruvɛvɛn |
hevuovruveveș hɛˈvuovruvɛvɛʃ |
hevuovruveve hɛˈvuovruvɛvɛ |
hevuovruvevuos hɛˈvuovruvɛvuos |
hevuovruvevuote hɛˈvuovruvɛvuotɛ |
hevuovruvevú hɛˈvuovruvɛvuː |
| habitual |
indicative |
non-past |
hevuofrúriè hɛˈvuofruːri.ɛ |
hevuofrúrin hɛˈvuofruːrin |
hevuofrúriș hɛˈvuofruːriʃ |
hevuofrúri hɛˈvuofruːri |
hevuofruvúris hɛˈvuofruvuːris |
hevuofruvúrite hɛˈvuofruvuːritɛ |
hevuofruvúri hɛˈvuofruvuːri |
| past |
hevuovruveriè hɛˈvuovruvɛri.ɛ |
hevuovruverin hɛˈvuovruvɛrin |
hevuovruveriș hɛˈvuovruvɛriʃ |
hevuovruveri hɛˈvuovruvɛri |
hevuovruvúris hɛˈvuovruvuːris |
hevuovruvúrite hɛˈvuovruvuːritɛ |
hevuovruvúri hɛˈvuovruvuːri |
| subjunctive |
non-past |
hevuofruvariè hɛˈvuofruvari.ɛ |
hevuofruvarin hɛˈvuofruvarin |
hevuofruvariș hɛˈvuofruvariʃ |
hevuofruvari hɛˈvuofruvari |
hevuofruvavúris hɛˈvuofruvavuːris |
hevuofruvavúrite hɛˈvuofruvavuːritɛ |
hevuofruvavúri hɛˈvuofruvavuːri |
| past |
hevuovruvairiè hɛˈvuovruvairi.ɛ |
hevuovruvairin hɛˈvuovruvairin |
hevuovruvairiș hɛˈvuovruvairiʃ |
hevuovruvairi hɛˈvuovruvairi |
hevuovruvavúris hɛˈvuovruvavuːris |
hevuovruvavúrite hɛˈvuovruvavuːritɛ |
hevuovruvavúri hɛˈvuovruvavuːri |
| optative |
non-past |
hevuofruvúriè hɛˈvuofruvuːri.ɛ |
hevuofruvúrin hɛˈvuofruvuːrin |
hevuofruvúriș hɛˈvuofruvuːriʃ |
hevuofruvúri hɛˈvuofruvuːri |
hevuofruvovúris hɛˈvuofruvɔvuːris |
hevuofruvovúrite hɛˈvuofruvɔvuːritɛ |
hevuofruvovúri hɛˈvuofruvɔvuːri |
| past |
hevuovruveveriè hɛˈvuovruvɛvɛri.ɛ |
hevuovruveverin hɛˈvuovruvɛvɛrin |
hevuovruveveriș hɛˈvuovruvɛvɛriʃ |
hevuovruveveri hɛˈvuovruvɛvɛri |
hevuovruvevúris hɛˈvuovruvɛvuːris |
hevuovruvevúrite hɛˈvuovruvɛvuːritɛ |
hevuovruvevúri hɛˈvuovruvɛvuːri |